Ziemniaki obrać , zetrzeć na tarce o drobnych oczkach lub zetrzeć na cienkie wiórki . Przełożyć na bardzo drobne sito umieszczonym na większym naczyniu np. na miseczce i odstawić, żeby odsączyć sok.. Cebulę bardzo drobno posiekać lub zblendować. Po kilku minutach lekko odcisnąć ziemniaki, a z pojemnika z sokiem ziemniaczanym wylać ostrożnie płyn, zostawiając skrobię, która została na dnie. Przełożyć ziemniaki do po naczynia, wymieszać z cebulą , jajkiem , mąką, solą i pieprzem .
Na patelni o średnicy 20 cm rozgrzać 2 łyżki oleju . Nałożyć masę ziemniaczaną,, wyrównać .Smażyć placki z obu stron na rumiano.
Przełożyć placek na talerz, nałożyć porcję gulaszu, złożyć placek na pół. Podawać z gęstą, kwaśną śmietaną.
W miseczce wymieszać rozmaryn, oregano, sól i pieprz. Obrać czosnek . Jeśli ząbki czosnku są duże, przekroić je na2-3 części. Udziec jagnięcy umyć , osuszyć , ostrym nożem naciąć tłuszcz w kratkę . Mięso równomiernie naszpikować czosnkiem, starannie natrzeć mieszanką przypraw i skropić olejem. Udziec można od razu piec, ale najlepiej jest zostawić go w lodówce na noc.
UDZIEC JAGNIĘCY DŁUGO PIECZONY
Piekarnik rozgrzać do temperatury 160 st. (górna i dolna grzałka) . Udziec umieścić w brytfannie lub w naczyniu żaroodpornym, przykryć i piec 3 godziny . Po tym czasie zwiększyć temperaturę do 200 st. , funkcja grill, odkryć naczynie i piec mięso przez 15- 20 minut do zrumienienia mięsa.
500 ml bulionu ( drobiowego, warzywnego lub grzybowego , może być z kostki)
3-4 łyżki sosu Worcester
3 liście laurowe
3 łyżki przecieru pomidorowego
olej do smażenia mięsa
2 łyżeczki mąki ziemniaczanej do zagęszczenia sosu (opcjonalnie)
Mięso umyć, osuszyć, pokroić na 3 cm kostkę . W sporym naczyniu umieścić mięso, polać olejem. Sól, pieprz, czosnek, mieloną i ostrą paprykę wymieszać i posypać mięso. Wymieszać , aby każdy kawałek mięsa był przyprawiony. Mięso odstawić na czas przygotowywania pozostałych składników. ( Można mięso przygotować wcześniej, nawet poprzedniego dnia i przechowywać w lodówce w zamkniętym naczyniu.)
Usunąć pestki z papryki, pokroić paprykę na duże kawałki. Cebulę obrać, pokroić na dużą kostkę. Pieczarki po obraniu pokroić na 5 cm kawałki . Jeśli pieczarki są małe , wystarczy przekroić je na pół. Na dużej patelni lub w żeliwnym garnku obsmażyć na oleju mięso do zrumienienia, przełożyć do innego naczynia. Na tej samej patelni przysmażyć lekko cebulę , dodać ją do odłożonego mięsa , a następnie przysmażyć paprykę i pieczarki. Mięso, cebulę , paprykę i pieczarki przełożyć do garnka , dodać bulion, sos Worcester przecier pomidorowy i liście laurowe. Potrawę zamieszać, przykryć garnek. Dusić gulasz na wolnym ogniu przez ok 1 1/2 godziny aż mięso będzie miękkie. Gulasz można również przygotować w zamkniętym garnku żeliwnym w piekarniku rozgrzanym do 180 st. z termoobiegiem , 1 1/2 godz.
Jeśli sos jest zbyt rzadki, można go zagęścić. Mąkę ziemniaczaną wymieszać z 1/4 szkl. zimnej wody, dodawać stopniowo do sosu, gotować gulasz przez chwilę, do zagęszczenia sosu.
Żeberka umyć, osuszyć i pokroić na kawałki po 2-3 żeberka. Czosnek przecisnąć przez praskę i na desce do krojenia rozetrzeć na pastę z odrobiną soli. W miseczce wymieszać czosnek, pieprz, chińską przyprawę, miód i sos sojowy . Do marynaty nie trzeba dodawać soli, sos sojowy jest wystarczająco słony. Żeberka natrzeć marynatą ze wszystkich stron i w przykrytym naczyniu włożyć do lodówki na kilka godzin , najlepiej na całą dobę .
Wyjąć naczynie z żeberkami na godzinę przed pieczeniem. Żeberka można piec same lub z dodatkiem ziemniaków. Jeśli będą z ziemniakami, obrać ziemniaki i pokroić je na duże kawałki. Żeberka razem z marynatą przełożyć na dużą blaszkę tak, aby były w jednej warstwie . Do pojemnika, w którym marynowały się żeberka 1/2 szkl gorącej wody, żeby zebrać całą marynatę. Wlać tę wodę do blaszki z żeberkami , ułożyć ziemniaki między kawałkami mięsa. Piekarnik rozgrzać do 190-200 st. z termoobiegiem lub grzałka góra-dół. Piec żeberka 30 minut, odwrócić je na drugą stronę i piec jeszcze 30-40 minut, aż żeberka będą miękkie . Podawać z upieczonymi ziemniakami.
Wędlinę można przygotować z piersi kurczaka lub kawałka piersi indyczej. Podwójną pierś kurczaka podzielić na pół, indyczą przekroić na 2 równe kawałki, o kształcie podobnym do piersi kurczaka. Mięso umyć i osuszyć. Podana ilość marynaty wystarczy na 2 kawałki mięsa , łącznie 500 g mięsa. Składniki marynaty wymieszać w miseczce – marynata jest dość gęsta. Mięso natrzeć ze wszystkich stron marynatą, włożyć do woreczka strunowego, zamknąć woreczek usuwając powietrze. Woreczek z mięsem umieścić w lodówce na 48 – 72 godzin. Raz dziennie , „wymasować” mięso ( bez otwierania woreczka ) , aby marynata równomiernie pokryła mięso.
Po 48 – 72 godzinach wyjąć mięso, starannie wypłukać w zimnej wodzie . Mięso włożyć do pojemnika z zimną wodą i pozostawić je na 60 – 90- minut, po 30 minut na każde 24 godziny marynowania . Mięso wyjąć z wody, starannie osuszyć ręcznikiem papierowym. Kawałki mięsa obsypać wybranymi przyprawami, do każdego kawałka można dodać inne, ulubione przyprawy .
Piekarnik rozgrzać do 125 st (termoobieg) . Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia , położyć kawałki mięsa . Piec 50 minut , sprawdzić czy mięso jest upieczone . Można użyć termometru kuchennego , temperatura w najgrubszym miejscu powinna wynosić 75 st. Upieczone mięso wystudzić i włożyć do lodówki na kilka godzin . Podawać pokrojone na cienkie plasterki .
Pierś kurczaka z pieprzem i ziołami prowansalskimi Pierś indycza z przyprawą do porchetty i gyros