PIZZA NASZA, ZUPEŁNIE NIEORTODOKSYJNA

Pizza nasza , zupełnie nieortodoksyjna

PIZZA NASZA

Ciasto:

  • 500 g mąki pszennej
  • 50 g drożdży świeżych lub 7 g drożdży suszonych
  • 1 szkl wody
  • 2 łyżki oleju
  • 1/2 łyżeczki cukru
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka oregano
  • 1 łyżeczka majeranku
  • 1 łyżeczka granulowanego czosnku

Na wierzch :

  • 500 g pieczarek
  • 1-2 cebule
  • 1 papryka
  • 1 papryczka chili
  • kilka pomidorków koktajlowych
  • 200 g szynki, najlepiej szwarcwaldzkiej
  • kilkanaście oliwek zielonych ( najlepiej z tego przepisu) lub czarnych (np. z tego przepisu) lub 2 ogórki kiszone ( ale czy to jeszcze jest pizza ? 😉 )
  • 1 szkl keczupu lub gęstego sosu pomidorowego
  • 2 łyżki suszonego oregano
  • 1 łyżka suszonego majeranku
  • 200 g mozzarelli
  • sól, pieprz do smaku
  • olej do smażenia

Ciasto :

Wersja łatwa – w automacie do pieczenia chleba, z suchymi drożdżami . Do pojemnika wlać wodę i olej , delikatnie wsypać mąkę , oregano, majeranek, czosnek , sól, cukier i drożdże. Włączyć program do wyrabiania ciasta z wyrastaniem (ciasto na chleb, dough lub teig kneten). Program trwa 90 minut, po jego zakończeniu otrzymuje się wyrośnięte ciasto.

Wersja tradycyjna – ze świeżymi drożdżami. Świeże drożdże wymieszać z 1/2 szkl ciepłej ( nie gorącej !) wody, 1/2 łyżeczki cukru i 1 łyżeczką mąki. Mąkę przesiać do dużej miski, na środku zrobić dołek i wlać do niego drożdże. Zostawić w ciepłym miejscu aż drożdże podwoją objętość , na ok 20 minut. Dodać sól, oregano , majeranek , suszony czosnek , resztę wody , olej i wyrabiać ciasto , aż zacznie odchodzić od ręki . Uformować kulę z ciasta, lekko oprószyć mąką . Miskę przykryć ściereczką i zostawić w cieple aż ciasto wyrośnie i podwoi objętość , na około 30-40 minut .

W czasie , kiedy ciasto rośnie, przygotować składniki na wierzch pizzy. Pieczarki umyć, obrać , pokroić na plasterki i podsmażyć na oleju na złoto, dodając sól i pieprz do smaku. Cebulę pokroić w dużą kostkę lub półplasterki i udusić na oleju, nie rumieniąc. Paprykę , po usunięciu pestek, pokroić w kostkę lub na paski, pomidorki przekroić wzdłuż na pół. Plastry szynki przekroić na 2-3 części , jeśli są duże . Mozzarellę pokroić na plastry . Keczup lub sos pomidorowy wymieszać z majerankiem , oregano i bardzo drobno posiekaną papryczką chili. Oliwki pokroić na plasterki , jeśli są duże lub zostawić w całości. Ogórki pokroić na cienkie plasterki.

Przygotowanie pizzy : Foremkę 26×40 cm posmarować olejem lub wyłożyć papierem do pieczenia. Wyjąć ciasto z pojemnika automatu lub z miski i wyłożyć ciastem foremkę. Ciasto lekko posmarować olejem i ułożyć składniki – najpierw posmarować ciasto keczupem , zostawiając nieposmarowany pasek (1 cm) ciasta od brzegu. Położyć pieczarki z cebulą, paprykę , plastry szynki , połówki pomidorków skórką do dołu i plastry mozzarelli. Odstawić pizzę do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na ok. 30 min. Piec pizzę na dolnej półce piekarnika , w temperaturze 200 -210 st przez 30 – 35 minut.

PIZZA NASZA

SZARLOTKA ANI

Szarlotka Ani 
SZARLOTKA ANI
Ciasto :
  • 2 1/2 szkl. mąki ( typ 550)
    200 g masła
    1 szkl. cukru z cukrem waniliowym
    3 żółtka
    1 łyżeczka proszku do pieczenia
    1/2 szkl. kwaśnej śmietany (= 3 łyżki)
Warstwa jabłkowa :
  • 1 słoik przecieru jabłkowego
    1 łyżka kandyzowanej skórki pomarańczowej
    50 g rodzynek
Lukier :
  • 1/2 szkl cukru pudru
    sok z 1/2 cyryny
    1 łyżeczka wrzącej wody
    Dodatkowo do posypania orzechy włoskie 
    
    Posiekać masło z mąką , proszkiem i cukrem, dodać roztrzepane żółtka i śmietanę. Szybko 
    zagnieść ciasto. Zawinąć kulę ciasta w przezroczystą folię spożywczą i włożyć do lodówki 
    na co najmniej 30 min. Prostokątną foremkę (40x30)  wyłożyć papierem do pieczenia. 
    podzielić ciasto : 2/3 rozwałkować i wylepić foremkę. Podpiec w piekarniku nagrzanym do 
    180 st. ok. 10-15 min. Wyjąć podpieczone ciasto , położyć warstwę jabłek, wymieszanych 
    ze skórką pomarańczową i sparzonymi i odsączonymi rodzynkami. Resztę ciasta 
    rozwałkować, przykryć jabłka i piec 40 min. w temp. 180 st (termoobieg) . 
    Przygotować lukier : utrzeć mikserem  cukier puder z sokiem cytrynowym i wrzącą wodą . 
    Wyjąć ciasto z piekarnika , przestudzić,  polać lukrem, posypać orzechami .
    
    

PAPRYKARZ

Paprykarz i zima
PAPRYKARZ I ZIMA
  • 2 duże papryki żółte lub czerwone
    1 mała papryczka chili
    2 cebule
    6-7 pomidorów
    200 - 250 g. dobrej wędliny (szynka, polędwica, chuda kiełbasa)
    1 łyżka ziół prowansalskich
    2 liście laurowe
    3 -4 ząbki czosnku
    1 czubata łyżeczka papryki wędzonej lub słodkiej
    sól, pieprz do smaku 
    Paprykę oczyścić z nasion, pokroić w dużą kostkę. Pomidory sparzyć, zdjąć skórkę i 
    pokroić na ćwiartki. Cebulę posiekać niezbyt drobno, wędlinę w dużą kostkę. W żeliwnym 
    garnku lub na dużej patelni na oleju podsmażyć wędlinę , dodać cebulę i dusić do lekkiego 
    zrumienienia cebuli. Wyjąć cebulę i wędlinę, włożyć paprykę i lekko zrumienić . Dodać 
    pomidory, chili posiekane bardzo drobno, cebulę z wędliną, czosnek przeciśnięty przez 
    praskę i przyprawy. Przykryć i dusić  ok. 20 min.Podawać z grzankami z bagietki , świeżą 
    bagietką lub kluseczkami .
    
    
    

PIERSI KURCZAKA W PESTO

Piersi kurczaka zapiekane w pesto
PIERS KURCZAKA Z PESTO
na porcję :
1 pojedyncza pierś kurczaka 
1 czubata łyżeczka bazyliowego pesto
 pomidor
2-3 plasterki mozzarelli ( lub mozzarelli light)
1/2 papryki
sól, pieprz
Mięso umyć, osuszyć , posypać solą (lub Delikatem uniwersalnym) i pieprzem. 
Natrzeć dokładnie pesto. Paprykę oczyścić z pestek i pokroić na duże kawałki lub paski . 
W naczyniu żaroodpornym ułożyć piersi , dookoła paprykę. Piec  w piekarniku w 180 st 
przez 20 -25 min .
PIERSI KURCZAKA W PESTO
Pomidory sparzyć, obrać ze skórki i pokroić na plastry, można usunąć sok i pestki . Mozarellę 
okroić na plastry . Na upieczonych piersiach położyć po  kilka plastrów pomidora lekko 
posolonego i posypanego pieprzem , a na to mozarellę . Zapiekac jeszcze ok 15 min, aż 
mozarella się stopi. Jeśli to jest  mozarella light, nie będzie sie topić, a przypiekać na złoto .
PIERSI KURCZAKA W PESTO
Podawać z makaronem lub ryżem ugotowanym z odrobiną kurkumy. To jest zmodyfikowany 
przepis ze strony www.mniammniam.pl ( w oryginale nie ma papryki)Ten przepis został już 
wcześniej opublikowany na blogu , teraz jest ze zdjęciami.


ŁOSOŚ Z PIECZARKAMI

Łosoś  z pieczarkamiŁOSOŚ Z PIECZARKKAMI

  • 1 kg łososia (płat ze skórą ) 
    500 g pieczarek
    2 cebule
    sól lub Delikat uniwersalny
    pieprz cytrynowy lub biały do smaku
    sok z 1/2 cytryny
    1 łyżeczka masła (opcjonalnie)
    
    Filety łososia oczyścić z łusek, usunąć ości i podzielić na porcje. Skropić sokiem z 
    cytryny, posypać solą i pieprzem cytrynowym . 
    Ułożyć pojedyńczą  warstwą w naczyniu żaroodpornym. Na każdym kawałku ryby można 
    położyć grudkę masła ( ale to nie jest konieczne ). Wstawić do lodówki na czas 
    przygotowania pieczarek.
    Pieczarki oczyścić, małe przekroić na pół, większe na grube plastry. Usmażyć na 
     złoto na oleju, zdjąć z patelni. Cebule pokroić w półplasterki i lekko udusić ,następnie 
    dodać pieczarki, przyprawić solą i pieprzem ( może być czarny) i chwilę razem smażyć .
    Piekarnik rozgrzać do 180 st. (termoobieg) wstawić naczynie z rybą na 15- 20 min. w 
    zależności od grubości filetów. Po tym czasie położyć równą warstwą pieczarki z cebulą. 
    Wstawić do piekarnika i piec jeszcze 15 min . Podawać z pieczonymi ziemniakami lub 
    świeżą bagietką.