1 łyżeczka dobrej, czarnej herbaty liściastej , najlepiej Assam
3 goździki
2 łyżeczki soku z cytryny
1/4 szkl. świeżo wyciśniętego soku pomarańczowego
1-2 łyżeczki cukru białego lub trzcinowego.
Do szklanki lub dzbanuszka wsypać herbatę , dodać goździki i zalać szklanką wrzątku . Parzyć herbatę 4-5 min. Przecedzić herbatę do rondelka, dodać cukier do smaku, sok cytrynowy i pomarańczowy . Doprowadzić do wrzenia i gotować na wolnym ogniu 2-3 min.
100 g twarogu lub twarogu wędzonego lub 50 g twarogu i 50 g fety
1 duża cebula
1 ząbek czosnku
1 jajko
1 łyżeczka sosu Worcestershire
kilka pieczarek (opcjonalnie)
sól i pieprz do smaku
olej do smażenia
Kaszę gryczaną ugotować zgodnie z przepisem na opakowaniu (można kaszę ugotować na bulionie grzybowym z kostki ), wystudzić. Cebulę bardzo drobno posiekać , udusić na oleju na złoto, pod koniec smażenia dodając czosnek. Wystudzić cebulę . Pieczarki umyć, obrać , pokroić na plasterki , usmażyć na złoto i wystudzić . Zmielić twaróg. Jajko roztrzepać, odłożyć 1 łyżeczkę do osobnej miseczki ( będzie do posmarowania ciasta przed pieczeniem) .
Wymieszać kaszę, twaróg, cebulę , sos Worcestershire . Teraz można spróbować ( przed dodaniem jajka ) , dodać sól i pierz do smaku. Dodać jajko i lekko zblendować farsz – ma być dość gładki.
Ciasto francuskie rozmrozić i ostrym nożem pokroić na 12 prostokątów 10×20 cm lub użyć ciasta francuskiego w płatach 10×20 cm (np. 2 opakowania po 6 płatów firmy Frosta, z masłem) . Do odłożonego do miseczki jajka dodać łyżeczkę wody, wymieszać. Na połowie prostokątów nałożyć po łyżce farszu, dodać pieczarki (opcjonalnie), brzeg posmarować lekko jajkiem i nałożyć ciasto , tworząc kwadratową „poduszeczkę”. Brzegi ciasta zlepić, najlepiej dociskając raz koło razu brzegi widelcem . Wierzch poduszeczek posmarować jajkiem.
Piekarnik rozgrzać do 200 st z termoobiegiem lub 220 st bez termoobiegu . 2 duże blachy z piekarnika wyłożyć papierem do pieczenia, ułożyć poduszeczki i piec je 20 min.
1 kg schabu
1 łyżeczka soli
2-3 łyżeczki majeranku
1 łyżeczka granulowanego czosnku
1 łyżeczka mielonego czarnego pieprzu
1 łyżeczka żelatyny
10-15 suszonych, a najlepiej wędzonych śliwek bez pestek
Schab umyć i osuszyć. Śliwki opłukać i szybko osuszyć ,żeby nie były zbyt miękkie .
Wąskim, długim nożem zrobić nacięcie w schabie na całą długość mięsa i włożyć tyle
sliwek, ile się uda wcisnąć .Wymieszać sól, majeranek ,czosnek , pieprz i żelatynę,
starannie natrzeć mięso mieszanką. Przygotowac szynkowar zgodnie zinstrukcją, która
znajduje się tutzn. sznureczki umieścić w w szynkowarze, włożyć pusty woreczek i
wywinąć brzegi woreczka.
Mięso włożyć do woreczka, ubić ciasno, a końcówki woreczka ciasno zwinąć. Zamknąć
szynkowar i mocno dokręcić pokrywę. Szynkowar wstawić do lodówki na dobę, a najlepiej
na 48 godz. Po tym czasie umieścić szynkowar w wysokim garnku , wlać tyle zimnej wody,
aby jej poziom był o 1-2 cm. wyższy niż mięsa w szynkowarze.
Doprowadzić wodę do wrzenia i gotować przez 2 godz. w temperaturze 85-90 st.
Wyjąć szynkowar z wody , usunąć skroploną wodę bez otwierania szynkowaru i wstawić go
do zlewu z zimną wodą.
Zamknięty, zimny szynkowar wstawić do lodówki na kilka godzin.
Otworzyć szynkowar , wyjąć woreczek z wędliną i rozciąć woreczek.