CHRZAN DOMOWY – OSTRY

Chrzan domowy - ostry
CHRZAN DOMOWY
  • 500 g chrzanu ( korzeń)
    1 szkl. wody
    6 łyżek octu winnego
    sok z 1/2 cytryny
    3 łyżeczki cukru
    1 łyżeczka soli
Ponadto można dodać :
  • 1-2 łyżki śmietany kremówki lub
    1-2 łyżeczki majonezu lub
    2 żółtka ugotowane na twardo 
Nieobrany chrzan włożyć do zimnej wody na godzinę . Otworzyć szeroko okno i przygotować 
chusteczki do ocierania łez . Obrać chrzan , najlepiej obieraczką do warzyw i zetrzeć na 
najdrobniejszej tarce jarzynowej .  
Do wrzącej wody dodać ocet, sok cytrynowy , sól i cukier i zalać starty chrzan.  
Przełożyć chrzan do słoiczków .
W wersji podstawowej chrzan jest bardzo ostry. Można do niego dodać śmietankę , majonez lub 
przetarte przez sitko ugotowane na twardo żółtka .

PASTA JAJECZNA

Pasta jajeczna 
PASTA JAJECZNA
  • 4 jajka ugotowane na twardo
    1 łyżka majonezu
    1 łyżeczka musztardy (najlepiej Dijon Forte)
    szczypta soli, biały pieprz do smaku
    szczypiorek
    szczypta kurkumy ( opcjonalnie, dla koloru)
Jajka zmiksować blenderem na pastę z resztą składników, oprócz szczypiorku. Szczypiorek 
opłukać, osuszyć , drobno posiekać i delikatnie wymieszać z pastą jajeczną.

FIŃSKIE PLACUSZKI – RIESKA

Fińskie placuszki – rieska (4 sztuki)

RIESKA

  • 300 g ugotowanych, zimnych ziemniaków
    100 - 120 g razowej mąki orkiszowej
    1 jajko
    szczypta soli

Do podania :

  • 150 g wędzonego łososia w plastrach
    kwaśna śmietana lub sos czosnkowy

Sos czosnkowy :

  • 200 g greckiego jogurtu
    2 łyżki majonezu
    2-3 ząbki czosnku
    spora szczypta pieprzu
    szczypta soli
    1 op. Sosu do mizerii Knorr

Ciasto na placuszki moża zagniatać w miseczce lub na stolnicy . Zimne ziemniaki przepuścić przez praskę lub utłuc, dodać mąkę , całe jajko , szczyptę soli i wyrobić ciasto ( jest dość miękkie).  Dużą blachę wyłożyć papierem do pieczenia .  Ciasto podzielić na 4 części i dłońmi posypanymi obficie mąką uformować 4 płaskie placuszki, nakłuć placuszki widelcem kilka razy. Piec w piekarniku nagrzanym do 220 st. ( grzałka dolna i górna)  lub 210 st.z termoobiegiem .Podawać ciepłe z sosem czosnkowym lub kwaśną śmietaną i łososiem .Przepis znalazłam tutaj

Sos czosnkowy : Czosnek przepuścić przez praskę i utrzeć z solą na gładką pastę. Wymieszać wszystkie składniki sosu .RIESKA

WSTĄŻKI Z PESTO

Wstążki z pesto (4 porcje)
WSTĄŻKI Z PESTO
  • 500 g makaronu ( wstążki)
    150 g chudego boczku w plastrach
    2 cebule 
    200 g  pesto ze słoiczka (np. Sacla)
    5-6 suszonych pmidorów
    starty parmezan do posypania
Pokroić boczek na mniejsze paski , podsmażyc na dużej patelni. Cebulę drobno pokroić i udusić 
na złoto na oliwie, dodać do boczku i pokrojonych na paski suszonych  pomidorów, wymieszać i 
razem podsmażyć na małym ogniu .
Makaron ugotować al dente w osolonej wodzie. 
Makaron odcedzić , dodać do boczku z cebulą i pomidorami na patelni . Dodać pesto, wymieszać 
starannie i chwilę razem podsmażyć . 
Można psypać parmezanem i podawać od razu albo zapiec kilka minut w naczyniu 
żaroodpornym lub w 4 mniejszych naczyniach w piekarniku nagrzanym do 180 st, posypać 
parmezanem przed podaniem.