CIECIORKA DO CHRUPANIA

Cieciorka do chrupania
CIECIORKA
  • 2 puszki ciecierzycy ( po 400 g = po 240 g odsączonej)
    2 łyżki oleju (najlepiej ryżowego)
    1 łyżeczka wędzonej papryki
    1 łyżeczka granulowanego czosnku
    1/4 łyżeczki piri piri lub chili
    1/2 łyżeczki mielonego kminu rzymskiego ( nie kminku ) 
    1/4 łyżeczki harissy w proszku ( bardziej pikantne) lub słodkiej papryki (łagodniejsze)
    
    Ciecierzycę odsączyć na sicie, wypłukać dokładnie pod zimna wodą . Osuszyć na 
    papierowym ręczniku i usunąć łuski. W miseczce wymieszać ciecierzycę z olejem i posypać 
    przyprawami, żeby ciecierzyca była nimi równomiernie przykryta. To mogą być inne, 
    ulubione przyprawy np.do shoarmy (przepis tutaj) . Przyprawy ma być ok. 1 - 1 1/2 łyżki na 
    1 puszkę cieciorki.Prostokątną dużą blachę wyłożyć papierem do pieczenia . Pojedynczą 
    warstwą rozsypać ciecierzycę. Piekarnik rozgrzać do 180 st. (termoobieg) . Piec , 
    potrząsając od czasu do czasu blachą, żeby ciecierzyca równomiernie się zrumieniła. Po 
    30 min. sprawdzić, czy już jest gotowa - powinna być chrupiąca. Jeśli nie jest, piec 
    jeszcze parę minut , łącznie ok. 40 min. Wystudzić na blasze, przesypać do miseczki 
     i chrupać .
CIECIORKA

HASSELBACK – PIECZONE ZIEMNIAKI

Hasselback - pieczone ziemniaki
HASSELBACK
  • ziemniaki jednakowej wielkości
    olej lub oliwa
    masło
    listki świeżego rozmarynu
    kilka ząbków czosnku (opcjonalnie) 
    sól, pieprz do smaku
    Ziemniaki obrać i opłukać . Jeśli ziemniaki są młode, można je tylko starannie wyszorować. 
    Każdego ziemniaka położyć na dużej łyżce i ostrym nożem ponacinać na plasterki 3-4 mm. 
    grubości, nie docinając do końca.  Pędzelkiem posmarować oliwą całe ziemniaki, również w 
    nacięciach. W co drugie nacięcie wsunąć listek rozmarynu. Ziemniaki oprószyć pieprzem i 
    solą. Dużą blachę wyłożyć folią aluminiową , posmarować olejem i ułożyć ziemniaki. Na 
    każdym położyć małą grudkę masła ( wielkości fasolki) . Wstawić do piekarnika, 
    nagrzanego do 180 st. z termoobiegiem na 20 -30 min. lub bez termoobiegu do 190 - 200 
    st .Po tym czasie można w niektóre nacięcia wsunąć cienkie plasterki czosnku 
    (opcjonalnie) . Można też położyć na blasze dobrą , lekko ponacinaną kiełbasę.Wstawić 
    blachę do piekarnika na dalsze 20 min. z funkcja grill lub termogrill albo na trochę dłużej 
    z samym termoobiegiem. Łączny czas pieczenia zależy od wielkości ziemniaków i wynosi 
    40 -50 min. Można podawać z sosem jogurtowo - czosnkowym
HASSELBACKNazwa potrawy podobno wzięła się od nazwy hotelowej restauracji 
"Hasselbacken" (Leszczynowe Wzgórze) w Sztokholmie, w której pierwszy raz podano tak 
przyrządzone ziemniaki.


BUCHTY Z POWIDŁAMI LUB RÓŻĄ WG. HALINKI

Buchty z powidłami śliwkowymi lub różą wg. Halinki 
Ze wspomnień Janusza o buchticzkach (buchticky po cesky)
BUCHTY
  • 500 g mąki
    40 g świeżych drożdży
    1 szkl. mleka
    2 jajka
    1/2 szkl. cukru
    100 g rozpuszczonego masła do ciasta
    1 łyżka oleju np. ryżowego
    60 g rozpuszczonego masła do formowania bucht i do polania ciasta
    aromat lub cukier waniliowy, otarta skórka cytrynowa
    powidła śliwkowe lub konfitura różana 
Wersja łatwa - z automatu do piecznia chleba :
Drożdże rozpuścić w kilku łyżkach ciepłego mleka z 1 łyżeczką cukru i 1 łyżeczką mąki. Odstawić 
do wyrośnięcia na kilka minut . W tym czasie jajka roztrzepać z resztą cukru, 
aromatem waniliowym i skórką cytrynową  ( nie ubijać, tylko wymieszać) . Rozpuszczone 
masło (100 g) , olej, jajka, resztę mleka i drożdże wlać do pojemnika automatu, wsypać mąkę i 
podać szczyptę soli. 
Nastawić program "Dough" albo odpowiednik do wyrabiania ciasta na 90 min.

Wersja tradycyjna : 
Drożdże rozpuścić w kilku łyżkach ciepłego mleka, dodając 1 łyżeczkę cukru i 1 łyżeczkę mąki. 
Odstawić w cieple do wyrośnięcia na 15 - 20 min aż podwoi objętość. Do miski przesiać mąkę , 
dodać szczyptę soli, wyrośnięte drożdże , roztrzepane jajka , resztę mleka, cukier , 
aromat, olej i rozpuszczone masło. Wyrabiać ciasto, aż zacznie odchodzić od ręki . Miskę 
przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na ok. 90 -120 min.

Po tym czasie wyłożyć ciasto na stolnicę, lekko posypaną mąką, krótko zagnieść. 
Podzielić ciasto na porcje - powinno ich być 16 - 18 . 
Każdą porcję lekko rozwałkować lub rozciągnąć palcami na placuszek, na środku położyć 
łyżeczkę powideł śliwkowych lub konfitury z róży. Zlepić starannie dłońmi lekko umoczonymi w 
roztopionym maśle. BUCHTYTortownicę o średnicy 26 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Układać buchty ciasno obok siebie 
zlepioną stroną do dołu . Posmarować wierzch pozostałym masłem , przykryć ściereczką i 
postawić do wyrośnięcia na ok. 60 min.BUCHTYPiec w piekarniku nagrzanym do 180 st (termoobieg) przez 30 min.Lekko przestudzić i posypać 
cukrem pudrem. Odrywać buchty i jeść - ze śliweczką,, z różą, ze śliweczką, z różą ...........BUCHTY

WYTRAWNY PLACEK (TORTA SALATA MARCHIGIANA)

Wytrawny placek (Torta salata marchigiana)
WYTRAWNY PLACEKTen świetny przepis znalazłam tutaj, podaję go z moimi drobnymi zmianami.
Ciasto:
  • 300 g (= 2 średnie) ugotowanych ziemniaków
    500 g mąki
    100 g masła w temp. pokojowej
    1 jajko
    25 g świeżych drożdży
    3/4 łyżeczki soli
    1/2 łyżeczki cukru
    1 łyżeczka oregano lub majeranku (opcjonalnie)
    1/2 łyżeczki granulowanego czosnku 
Farsz 1 :
  • 200 g szynki
    200 g żółtego sera (np. raclette lub ementalera)
    kilka suszonych pomidorów z oliwy
    1/2 łyżeczki świeżej papryczki chili (opcjonalnie)
    1 łyżka posiekanego świeżego rozmarynu lub innych ziół (np. majeranek, tymianek,
    zioła prowansalskie) 
Farsz 2 :
  • 200 g bułgarskiego twarogu Rosa ( podobny do fety)
    200 g tłustego twarogu
    1 papryka świeża 
    1 cebula
    100 - 150 g wędzonej szynki
    2 ugotowane ziemniaki
    2-3 łyżki parmezanu
    1-2 łyżeczki wędzonej papryki w proszku
    zioła prowansalskie, rozmaryn
    pieprz do smaku
Ciasto :
 Drożdże rozrobić z 3-4 łyżkami ciepłej wody, 1/2 łyżeczki cukru i odrobiną mąki.  
Ciepłe ziemniaki przepuścić przez praskę, dodać masło, przesianą mąkę, jajko , sól i drożdże
Wyrobić gładkie, elastyczne ciasto, dodając odrobinę  ciepłej wody, jeśli ciasto jest za twarde Do ciasta można dodać trochę ziół np łyżeczkę oregano, majeranku lub/i 1/2 łyżeczki czosnku 
granulowanego. Formę tortową o śr. 24 cm i wyłożyć papierem do pieczenia.
Przygotować farsz np.
Farsz 1 : 
Ser i szynkę pokroić na niewielkie plasterki, pomidory posiekać dość drobno, chili bardzo 
drobno.
lub
Farsz 2:
Paprykę , cebulę i szynkę bardzo drobno posiekać. Paprykę przesmażyć , cebulę udusić, 
dodać szynkę i wszystko razem przez chwilę przesmażyć. Twaróg przepuścić przez 
maszynkę lub zmiksować blenderem . Ziemniaki przepuścić przez praskę. Wszystkie składniki 
farszu wymieszać , dodając zioła ( rozmaryn, zioła prowansalskie ) i pieprz do smakuTORTA SALATA II
Ciasto podzielić na pół, wyłożyć dno formy. 
Farsz 1: Położyć ser, szynkę, pomidory, posypać ziołami.
Farsz 2: Farsz nałożyć na 1 placek
Drugą część ciasta rozwałkować (albo uformować w rękach ) i przykryć farsz, zlepiając 
starannie z dolną warstwą ciasta. Wierzch ciasta można lekko posmarować oliwą z suszonych 
pomidorów. Zostawić do wyrośnięcia na ok. 2 godz. , przykryte ściereczką lub przezroczysta folią .
Piec 30 min. w piekarniku nagrzanym do 180 st. (termoobieg) .Podawać na ciepło lub na zimno z 
sosem czosnkowym lub konserwowymi ogórkamiWYTRAWNY PLACEK

				

PLACUSZKI LUB MUFFINKI Z MASCARPONE I ŻURAWINĄ

Placuszki lub muffinki z mascarpone i żurawiną
PLACUSZKI Z MASCARPONE
  • 125 g mascarpone
    2 jajka
    3 łyżki cukru
    1/2 łyżeczka startej suszonej skórki cytrynowej
    1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
    3/4 szkl. mleka
    1 1/2 szkl mąki
    2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
    2 łyżki suszonych żurawin
    olej do smażenia
    Do podania 
    cukier puder
    konfitura mandrynkowa (opcjonalnie)
    Wymieszać na gładką masę mikserem mascarpone, jajka, cukier ,mleko, skórkę cytrynową 
    i ekstrakt waniliowy , dodać przesianą mąkę z proszkiem i suszone zurawiny, dokładnie 
    wymieszać . 
    Wersja podstawowa :
     Smażyć placuszki z obu stron na złoto (po 1 łyżce ciasta na placuszek)  na rozgrzanym 
    oleju (np. ryżowym) . Z tej porcji wychodzi ok. 20 placuszków Podawać posypane cukrem 
    pudrem  i z odrobina konfitury mandarynkowej (opcjonalnie, ale pysznie)Przepis znalazłam 
    tutaj i troszkę zmodyfikowałam . Dziękuję za inspirację .
    Muffinki : 
    Nałożyć po czubatej łyżce ciasta do foremek na muffinki , piec w piekarniku 15 min w 180 
    st z termoobiegiem . W zależności od wielkości foremek bedzie 12-15 muffinek.Posypać 
    waniliowym cukrem pudrem. Najsmaczniejsze są na ciepło 
MUFFINKI Z ŻURAWINĄ