BIAŁA KIEŁBASA Z INDYKA

Biała kiełbasa z indyka ( P Dukan i bez Dukana)
BIAŁA KIEŁBASA Z INDYKA
  • 700 -800 g mięsa indyczego  - pół na pół pierś i udziec bez skóry
    4 ząbki czosnku
    1 łyżka majeranku
    1/2 łyżeczki tymianku
    3/4 łyżeczki mielonego czarnego pieprzu
    1/2  - 3/4 łyżeczki soli
    
    Czosnek przecisnąć  przez praskę . Mieso zmielić w maszynce lub blenderem.  Wszystkie 
    składniki starannie wymieszać.  Folię ( rękaw do pieczenia) pociąć  na kawałki ok . 35x25 
    cm. Na folii układać po czubatej łyżce mięsa, zwinąć kiełbaskę i zawiązać folię z obu stron 
    białym sznurkiem w "cukierek".  Z tej porcji będzie 8-9 kiełbasek.
    BIAŁA KIEŁBASA Z INDYKA
Włożyć kiełbaski do dużego garnka, wlać tyle zimnej wody , żeby były zanurzone  , zagotować 
i gotować na wolnym ogniu bez przykrycia 40 min. pilnując, żeby były cały czas zanurzone ( 
można na wierzchu położyć talerzyk, żeby kiełbaski nie wypływały). Wystudzić w wodzie . Przepis 
znalazłam tutaj. Skorzystałam z drobnymi modyfikacjami . Dziękuję. 
Protalowe dania i przekąski

POLĘDWICZKI PO NELSOŃSKU

Polędwiczki po nelsońsku
POLĘDWICZKI PO NELSOŃSKU
  • 6 -7 średnich  ziemniaków
    1 polędwiczka wieprzowa
    300 g pieczarek
    2 średnie cebule
    1/4 szkl. bulionu
    listki 2-3 gałązek rozmarynu (opcjonalnie)
    sól i pieprz do smaku lub przyprawa do mięsa (przepis tutaj)
    olej np. ryżowy
    
    Ziemniaki wyszorować , ugotować osolonej wodzie w mundurkach i wystudzić.Polędwiczkę 
    pokroić na plastry, lekko rozpłaszczyć , posypać przyprawą lub solą i pieprzem. Pieczarki i 
    ziemniaki  obrać i pokroić na plastry . Cebulę pokroić na półplasterki. 
    Usmażyć pieczarki na złoto, obsmażyć  na rumiano plastry polędwicy (2-3min. z każdej strony) 
    i zeszklić cebulę. Wymieszać i przyprawić świeżo mielonym pieprzem . 
    Na dno naczynia z pokrywką wlać odrobinę (ok.1/2 łyżki) oleju. 
    Położyć połowę ziemniaków tak, aby całe dno naczynia było przykryte, 
    posypać pieprzem i drobno posiekanym rozmarynem. Wyłożyć mięso z pieczarkami i 
    cebulą, na to resztę ziemniaków , posypać odrobiną pieprzu. Skropić lekko olejem , wlać 
    bulion i przykryć naczynie. Piec 40 min.w piekarniku nagrzanym do 180 
    st.z termoobiegiem lub w 190 bez termoobiegu . Odkryć naczynie i piec jeszcze ok. 20 
    min, najlepiej z funkcją turbo grill lub grill aż ziemniaki ładnie się zrumienią.  
    POLĘDWICZKI PO NELSOŃSKU
 

GUACAMOLE

Guacamole
GUACAMOLE
  • 1 awokado
    sok z 1/2 limonki
    4 małe pomidorki lub 1 średni
    1/4 czerwonej cebuli
    1/2 świeżej papryczki chili
    1-2 ząbki czosnku
    1 łyżeczka posiekanej kolendry (opcjonalnie, ja nie dodaję) 
    sól do smaku
    Awokado przekroić na pół, wyjąć pestkę i łyżką wybrać miąższ . Awokado bardzo drobno 
    posiekać albo rozgnieść widelcem w miseczce , natychmiast skropić sokiem z limonki i 
    wymieszać. Pomidory sparzyć, obrać ze skórki i drobno posiekać. Cebule i papryczkę 
    posiekać bardzo drobno , czosnek przecisnąć przez praskę , można go dodatkowo 
    rozetrzeć na papkę z odrobiną soli . Wszystko dodać do awokado , posolić lekko do smaku 
    i wymieszać. Odstawić na 30 min. do lodówki , żeby smaki się połączyły . Podawać do 
    potraw meksykańskich , nachos lub krakersów.
    
    
    

				

MIĘSKO 5 MINUTOWE ( ALE 2 DNIOWE )

Mięsko 5 minutowe, ale 2 dniowe
MIĘSKO 5 MINUTOWE
  • 1000 g mięsa w 1 zgrabnym kawałku (szynka, karkówka, pierś lub udziec indyczy)
    1 l. wody
    4 łyżki soli
    1 łyżeczka cukru
    1 czubata łyżka majonezu Winiary
    1/2 łyżeczki pieprzu ziołowego
    1/2 łyżeczki czarnego pieprzu mielonego
    1/2 łyżeczki kuminu (kminu rzymskiego)
    1/2 łyżeczki ziaren kolendry
    6 ziaren jałowca lekko roztłuczonych
    6 ziaren ziela angielskiego
    3 liście laurowe
    3-4 ząbki czosnku
    1 łyżka majeranku
    1 mała suszona papryczka chili (opcjonalnie)
    1 łyżka oleju + 1 łyżka majeranku do posmarowania i obsypania mięsa przed włożeniem        
    do piekarnika.
    Do garnka wlać wodę, dodać wszystkie przyprawy i majonez, wymieszać .  Majonez 
    będzie w grudkach. Zagotować i odstawić  do wystygnięcia. Mięso umyć i osuszyć, włożyć 
    do zimnego wywaru, doprowadzic do wrzenia i gotować 5 min. bez przykrycia. Jeśli mięso 
    wystaje ponad powierzchnię wywaru, odwrócić je w połowie czasu gotowania . Garnek 
    przykryć pokrywką i odstawić do wystygnięcia. Garnek z mięskiem w zalewie wstawić na 
    noc do lodówki. 
    Następnego dnia znowu doprowadzić do wrzenia, gotować 5 min., przykryć i zostawić w 
    wywarze do wystygnięcia. Zimne mięso wyjąć , posypać lekko majerankiem i wstawić do 
    wystudzenia i osuszenia.Przepis znalazłam tutaj , troszkę go zmodyfikowałam . Dziękują a 
    inspirację .
MIĘSKO 5 MINUTOWE

FRANCUSKIE OKIENKA Z KREMEM

Francuskie okienka z kremem
FRANCUSKIE Z KREMEM
  Krem :
  • 125 g mascarpone
    3 łyżki kremu krówkowego Bonne Maman 
    10 suszonych daktyli bez pestek
    1 szkl. orzechów włoskich
    125 ml. śmietany kremówki 30 %
    1 łyżeczka cukru pudru
    1 łyżeczka esencji waniliowej ( nie olejku waniliowego ) opcjonalnie
Ciasto :
  • 1 op. mrożonego ciasta francuskiego Frosty (6 płatów) lub innego  gotowego ciasta francuskiego 
    3 łyżeczki cukru trzcinowego
    1 jajko
    
    Ciastka : Rozmrozić ciasto francuskie. Każdy płat przeciąć na pół, w połowie płatów 
    ostrym nożem wyciąć "okienko" . Jajko roztrzepać z odrobiną wody. Za pomocą pędzelka 
    posmarować jajkiem brzegi całych płatów na szerokość "ramki" nałożyć płat z wycięciem, 
    wierzch tego płata posmarować jajkiem i lekko posypać cukrem.  Wycięte "okienka" 
    owinąć folią spożywczą i włożyć do lodówki na czas pieczenia dolnych części ciastek 
    (mniejsze ciasteczka pieką się krócej, a nie należy otwierać piekarnika ) . Dużą blachę 
    wyłożyć papierem do pieczenia, ułożyć ciastka i piec ok. 15-20 min w temp. 200 st., 
    pilnując , żeby się nie spaliły.  Wyjąć upieczone ciastka. Na blaszce wyłożonej papierem 
    do pieczenia położyć wycięte "okienka", posmarować jajkiem i posypać cukrem. Piec ok. 10 
    min. Ciastka położyć na kratce i wystudzić. 
    FRANCUSKIE Z KREMEMWyłączyć piekarnik i na blaszkę wysypać orzechy , które zostaną dodane do kremu i 
    trochę je podsuszyć.
    Krem : Przepis na krem znalazłam na blogu Margarytki czyli  tutaj . Dziękuję za 
    inspirację.
    Daktyle sparzyć, odsączyć  i bardzo drobno posiekać.  Orzechy posiekać . Mikserem 
    utrzeć mascarpone z kremem krówkowym, esencją waniliową  i daktylami. Wymieszac z 
    orzechami. Kremówkę ubić na sztywno, pod koniec dodając cukier puder . Śmietanę dodać 
    do mascarpone i delikatnie wymieszać. Miseczkę z kremem szczelnie przykryć i wstawic 
    do lodówki na 30 min. do lekkiego stężenia kremu.Nałożyć krem do środka ciastek, 
    przykryć okienkiem. 
FRANCUSKIE Z KREMEM
Uwagi dodatkowe : Ciasteczka mogą być okrągłe jak klasyczne vol-au-vent .Krem będzie 
świetnie pasował do ciasta bezowego (jak w oryginalnym przepisie na krem), karpatki lub 
eklerek.