SHOARMA – PRZYPRAWA

Shoarma - przyprawa na 1 kg. piersi kurczaka
SHOARMA
Po 1/2 łyżeczki 
cayenne,
kurkumy
mielonego cynamonu
mielonej gałki muszkatołowej
soli
mielonego czarnego pieprzu
Po 1 łyżeczce
mielonego imbiru
granulowanego czosnku
mielonej kolendry
czerwonej słodkiej papryki
mielonego ziela angielskiego
Przyprawy wymieszać. Kurczaka pokroić w paski, posypać przyprawą. Marynować w zamkniętym 
naczyniu w lodówce . Smażyć na rozgrzanym oleju. Podawać z sosem czosnkowym .

UDZIEC INDYCZY

Udziec indyczy z rękawa

UDZIEC INDYCZY
  • 1000 -1200 g udźca indyczego bez kości (najlepiej ze skórą)
    2 łyżki Delikata Uniwersalnego
    1/4 - 1/2 łyżeczki pieprzu
    1 łyżka majeranku
    1/2 łyżeczki słodkiej papryki
    1 łyżeczka czosnku granulowanego lub 2-3 ząbki świeżego roztartego z solą
    1/4 łyżeczki startej gałki muszkatołowej
    2 łyżki ciemnego sosu sojowego lub ulubiona przyprawa do drobiu
Mięso oczyścić z włókien. natrzeć przyprawami i sosem sojowym. Odstawić pod przykryciem do 
lodówki  na 1 godz lub dłużej . Udziec uformowac w  zgrabną roladę , związując białym 
sznurkiem . Zawinąć ciasno w folię do pieczenia (rękaw rozciąć , rozłożyć  i owinąć mięsoi 
dodatkowo obwiązać sznurkiem jak baleronik. Można mięso zawinąć szczelnie jak cukierek w 
folię aluminiową (błyszczącą stroną do wewnątrz) . 
Piec na ruszcie w piekarniku nagrzanym do 170 st. przez 40 min, zmniejszyć temperaturę do 
100 st ( to nie jest błąd, ma być 100 st) i piec dalsze 20-30 nim ( łączny czas pieczenia - 1 godz 
na 1 kg. mięsa) . Wyjąć z piekarnika i odstawić na 10 min. bez rozwijania. Rozwinąć , kroić na 
plastry i jeść na gorąco ma obiad albo zostawić w folii do wystygnięcia i jeść na zimno .Można 
jeść w fazie P diety Dukana, oczywiście bez skórki.

FRANCUSKO – RUSKIE

Francusko - ruskie czyli fusion 
FRANCUSKIO_RUSKIE
  • 1 opakowanie ciasta francuskiego Frosty (6 pojedynczych płatów  20 x 10 cm )
    1 jajko do posmarowania ciasta
    
    
Farsz ruski 
  • 1/2 kg twarogu
    3/4 kg ziemniaków
    2 średnie cebulesól , 
    pieprz do smaku 
Cebulę bardzo drobno posiekać i usmażyć na złoto na oleju. Ziemniaki ugotować 
i wystudzić. Twaróg i ziemniaki przepuścić przez maszynkę, dodać cebulę, sól i pieprz do 
smaku, wymieszać. Farsz powinien być pikantny. 
Ciasto francuskie rozmrozić. Każdy płat ciasta przekroić na pół, żeby uzyskać kwadraty 10x10 
cm. Nałożyć po czubatej łyżeczce farszu , złożyć na pół w trójkąt , brzegi posmarować żółtkiem 
roztrzepanym z odrobiną wody i sklejać starannie (najlepiej widelcem raz koło razu ). 
Posmarować pędzelkiem żółtkiem roztrzepanym z wodą. 
Dużą formę wyłożyć papierem do pieczenia . Piec 20 min. w temp 200 st.


GYROS – PRZYPRAWA

Gyros - przyprawa na 1 podwójną pierś drobiową (ok. 600 g )
GYROS PRZYPRAWA
  • 1 łyżeczka czosnku granulowanego lub 2-3 ząbki czosnku roztartego
    1 łyżeczka oregano
    1/2 łyżeczki ostrej papryki
    1/2 łyżeczki słodkiej papryki
    1/2 łyżeczki czarnego mielonego pieprzu
    1/2 łyżeczki rozmarynu suszonego lub świeżego
    1/2 łyżeczki soli
    1/2 łyżeczki tymianku lub majeranku
    1/2 łyżeczki kminku lub kminu rzymskiego (cumin)
    1/4 łyżeczki (szczypta) cayenne
    2 łyżki oleju lub oliwy
Suche składniki wymieszać z oliwą . Pierś kurzą pokroic na cienkie paski, włożyć do marynaty, 
przykryć i odstawić do lodówki na 30 min.Smażyć na rozgrzanym oleju do lekkiego zbrązowienia 
mięsa. Podawać z sosem czosnkowym i chlebkiem pita Uwaga : Można przygotowac wiecej 
suchych skadników marynaty i przechowywać w szczelnie zakręconym słoiku. W tym przypadku 
użyć granulowanego czosnku i suszonego rozmarynu, nie świeżego Przepis Grzegorza 
Ostrowskiego z www.mniammniam.com z drobną modyfikacją.


KURCZAK W KISZONEJ KAPUŚCIE

Kurczak w kiszonej kapuście (2 porcje)(P,PW Dukan i bez Dukana)
KURCZAK W KAPUŚCIE (PW)
  • 500 g kiszonej kapusty
    2 udka kurczaka lub 4 górne części udek
    przyprawa do kurczaka - dowolna, ulubiona
    sól lub Delikat uniwersalny
    pieprz
    2 liście laurowe
    5 ziaren jałowca
    1 łyżeczka majeranku ( + ew. 1/2 łyżeczki cząbru)
    Kapustę pokroić , dodac sól, pieprz, jałowiec, majeranek i liście laurowe. Wymieszać i 
    włożyć do naczynia żaroodpornego. Wlać 1/4 szkl. wody. Z udek zdjąć skórę (w P i PW) , 
    mięso przyprawić , położyć na kapuście. Naczynie przykryć i wstawić do piekarnika , 
    nagrzanego do 180 st. (termoobieg) na 20 min. Po tym czasie odkryć naczynie i piec 20 
    min. bez przykrycia , a następnie odwrócić udka na drugą stronę,żeby się ładnie 
    zrumieniły i piec jeszcze 20 min. (łączny czas pieczenia - 60 min.).
    W P jeść samo mięso np. z sosem tatarskim bez majonezu i jogurtem 0% zamiast 
    śmietany(SŁONE DODATKI) lub z konserwowymi ogórkami i kilkoma marynowanymi 
    pieczarkami.
    
KURCZAK W KAPUŚCIE (P)
W PW można zjeść kapustę i mięso.
W fazie III i IV i bez diety - mięso, kapustę i np. pieczone ziemniaki .KURCZAK W KAPUŚCIE
 Ten przepis znajduje się w kategorii MIĘSNO-WARZYWNE, ale inspiracją jest 
przepis z książki "Nie mogę schudnąć-przepisy dla Polaków" , więc jest równieżw kategorii 
"DUKANOWE"