Dżem jabłkowy

-
2 kg jabłek 100 - 200 g cukru - zależy od kwaśności jabłek 1 laska wanilii 10 goździków cynamon (kora) Jabłka obrać, oczyścić z gniazd nasiennych i pokroić na drobne cześci. Włożyć do dużego garnka, dodać cukier ( najpierw 100g, pózniej można dosłodzić ), cynamon, wanilię i goździki, wlać kilka łyżek wody. Garnek przykyć i dusić jabłka na wolnym ogniu, aż zmiękną i puszczą sok (ok. 15 min). Odkryć garnek i gotować dżem do odpowiedniej konsystencji , mieszając od czasu do czasu. Spróbować, ewentualnie dżem dosłodzić i chwilę gotować, aż cały cukier się rozpuści . Wyjąć cynamon, część goździków, laskę wanilii, wydobyć z niej ziarnka i dodać do dżemu, wymieszać.Słoiki wyparzyć, nałożyć gorący dżem, zakręcić . Słoiki wstawić do garnka z gorącą wodą i pasteryzować 20 min. Słoiki zostawić w garnku do wystygnięcia.




