WĘDLINA Z INDYKA – SZYNKOWAR

Wędlina z indyka - szynkowar

WĘDLINA Z INDYKA - SZYNKOWAR

  • 1 kg udźca indyczego bez skóry i kości
Marynata peklująca:

1 l. wody
2 łyżeczki soli peklujacej
1 łyżeczka pieprzu grubo zmielonego lub utłuczonego w moździerzu
2 łyżeczki majeranku
12 ziarenek jałowca utłuczonego w moźddzierzu 
2 pokruszone liście laurowe
6 ziaren ziela angielskiego
1 łyżeczka granulowanego czosnku
1/2 łyżeczki startej gałki muszkatołowej
Dodatkowo do posypania po wyjęciu z marynaty:
1 łyżeczka żelatyny
1 łyżeczka majeranku
1 łyżeczka czosnku granulowanego ( opcjonalnie)

Składniki marynaty oprócz soli peklującej gotować pod przykryciem na małym ogniu przez 10 
min. , marynatę wystudzić, dodać sól peklującą i wymieszać. Mięso umyć . 
Do 2 l. woreczka strunowego włożyć mięso, wlać marynatę. Szczelnie zamknięty woreczek 
włożyć do garnka, przykryć i wstawić do lodówki na 5-7 dni, obracając mięso w marynacie 2 razy 
dziennie, aby równomiernie się zapeklowało. 
Po tym czasie wyjąć mięso z marynaty, opłukać, posypać majerankiem , czosnkiem i żelatyną. 
Przygotować szynkowar zgodnie z instrukcją tzn. w szynkowarze umieścić związane sznureczki, 
włożyć woreczek i wywinąć jego brzegi na zewnątrz. 
Mięso zwinąć jak najciaśniej , włożyć do woreczka , końcówki woreczka mocno zwinąć . Zamknąć 
szynkowar,dokręcając pokrywę. Szynkowar wstawić do lodówki na dobę, a następnie umieścić w 
dużym garnku, wlać tyle zimnej wody, aby jej poziom był o 1-2 cm. wyższy niż poziom mięsa w 
szynkowarze. Wodę doprowadzić do wrzenia i gotowac 2 godz. w temp. 85-90 st.
Wyjąć szynkowar z wody , usunąć skroploną wodę bez otwierania szynkowaru i wstawić go do 
zlewu z zimną wodą. Zamknięty,zimny szynkowar wstawić do lodówki na kilka godzin.
Otworzyć szynkowar , wyjąć woreczek z wędliną i rozciąć woreczek.  

WĘDLINKA Z KURCZAKA – SZYNKOWAR

Wędlinka z kurczaka - szynkowar
WĘDLINKA Z KURCZAKA
  •  1 kg. mięsa kurczaka ( 2 udka i pojedyńcza pierś)
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka świeżo zmielonego pieprzu
  • 1 czubata łyżeczka wędzonej lub słodkiej papryki
  • 1 czubata łyżeczka żelatyny
  • 1 łyżeczka czosnku granulowanego
  • 1 łyżeczka suszonego tymianku
  • 1/2 łyżeczki pieprzu ziołowego
Mięso umyć i osuszyć. Z udek zdjąć skórę i usunąć kości. Mieso drobno posiekac na 1 cm. 
kawałki i starannie wymieszać z pozostałymi składnikami .
Przygotowac szynkowar zgodnie z instrukcją, która znajduje się tu tzn. sznureczki 
umieścić w w szynkowarze, włożyć pusty woreczek i wywinąć brzegi woreczka. Mięso 
włożyć do woreczka, ubić ciasno, a końcówki woreczka ciasno zwinąć. Zamknąć szynkowar 
i mocno dokręcić pokrywę. Szynkowar wstawić do lodówki na co najmniej 12 godz., a 
najlepiej na dobę. 
Po tym czasie umieścić szynkowar w wysokim garnku , wlać tyle zimnej  wody, aby jej 
poziom był o 1-2 cm. wyższy niż mięsa w szynkowarze. Doprowadzić wodę do wrzenia i 
gotować przez 2 godz. w temperaturze 85-90 st. 
Wyjąć szynkowar z wody , usunąć skroploną wodę bez otwierania szynkowaru i wstawić go 
do zlewu z zimną wodą. Zamknięty, zimny szynkowar wstawić do lodówki na kilka godzin.
Otworzyć szynkowar , wyjąć woreczek z wędliną i rozciąć woreczek. 

WĘDLINKA Z KURCZAKA


SZYNKOWAR – INSTRUKCJA

Szynkowar – instrukcja

SZYNKOWARSzynkowar , termometr, woreczki,  sól do peklowania i przyprawy do mięsa dostępne są w różnych sklepach internetowych .
W  moim szynkowarze przyrządza się 0.8 –  1 kg. mięsa , używając specjalnych, atestowanych
woreczków.
Mięso należy wcześniej przygotować.
Można je zapeklować, zachowuje wówczas różowy kolor. Mięso, całkowicie zanurzone w
zalewie z soli peklowej, wody i  przypraw wstawia się do lodówki na kilka dni ( od 3 dni
do tygodnia) , a następnie osącza z zalewy , płucze (można mięso dodatkowo obtoczyć
w przyprawach ) i umieszcza w szynkowarze .
Mięso można również przyrządzić bez peklowania. Należy je przyprawić , włożyć w woreczku do szynkowaru , zamknąć , umieścić  w lodówce na co najmniej 12 godz. a najlepiej na dobę i
po tym czasie gotować.
Przygowanie szynkowaru:
2 sznureczki o długości ok. 70 cm związać na środku i włożyć  do pustego szynkowaru
tak, aby po włożeniu woreczka zwisałay  poza krawędź szynkowaru (ten pomysł znalazłam
na forum) . Nie jest to konieczne, ale bardzo ułatwia wyjęcie woreczka z gotową wędliną.
Pusty woreczek włożyć do szynkowaru i wywinąć brzegi woreczka na zewnątrz.
Pzyprawione lub zapeklowane mięso włożyć do woreczka w szynkowarze , ubijając ciasno
np. płaskim tłuczkiem do ziemniaków. Końcówki woreczka mocno zwinąć i zgodnie z
instrukcją zamknąć pokrywę ze sprężyną .
Szynkowar wstawić do wysokiego garnka  i wlać tyle zimnej wody, aby jej poziom był o
1-2 cm wyższy niż mięsa . Termometr umieścić w garnku tak , aby łatwo było odczytać
temperaturę ( np. zaczepić termometr za pomocą dużego spinacza biurowego).
Wodę doprowadzić do wrzenia i gotować  ok.1 ½ – 2 godz . w zależności od rodzaju mięsa
w temp. 80-90 st, ( nie przekraczając  95 st. ).
Garnek można przykryć tak , aby woda nie wyparowała, a termometr był widoczny.
Należy sprawdzać poziom wody i jeśli to konieczne, uzupełnić gorącą wodą .
To nie UFO, to szynkowar

TO NIE UFO, TO SZYNKOWAR
Po 2 godz. szynkowar ostrożnie wyjąć z garnka, wylać przez szczelinę w pokrywie tę
odrobinę wody , która skroplila się w szynkowarze ( nie otwierać !)  i wstawić do zlewu z
zimną wodą. Po schłodzeniu zamknięty szynkowar włożyć do lodówki na kilka godzin.
Po tym czasie zdjąć pokrywę i wyjąć woreczek z wędliną ( tu bardzo pomocne są
sznureczki) .
Rozciąć woreczek i delektowac się pyszną wędlinką własnej produkcji.
C.D.N….

Uwaga : Szynkowar z zewnątrz ciemnieje do linii wody. Nie ma to znaczenia, wewnątrz pozostaje jasny, zresztą mięso jest w woreczku i nie ma kontaktu z metalem .

CIASTKA – USTECZKA Z JABŁKAMI

Ciastka - usteczka z jabłkami ( ok. 40 szt.)
USTECZKA Z JABŁKAMI

   250 g twarogu
   250 g masła
   250 g mąki
   1 łyżeczka waniliowego cukru pudru
   1 łyżeczka mielonego cynamonu lub przyprawy do jabłecznika (opcjonalnie)
   4-5 małych jabłek
   waniliowy cukier puder do posypania

Przesiać mąkę na stolnicę, dodać cukier puder. Twaróg i masło przepuścić przez praskę do 
ziemniaków , dodać do mąki i zagnieśc ciasto, podsypując odrobiną mąki. Jeśli twaróg był 
mielony, od razu dodać go do mąki, a masło posiekać i zagnieść ciasto .
Jabłka obrać, wykroić gniazda nasienne i pokroić na ćwiartki, a następnie na 2 lub 3 
części.
Ciasto rozwałkować dość cienko,  na 3-4 mm , wykrawać  szklanką kółka. Cząstki jabłek z 1 
strony oprószyć cynamonem (lub nie), położyć na cieście, złożyć ciasteczka na pół, zlepiając 
lekko kąciki "usteczek" .
Z tej ilości składników będzie ok. 40 ciasteczek czyli porcja na 2 duże blaszki .
Blachę wyłożyć papierem do pieczenia , ułożyć ciasteczka ( nie rosną) i piec 20 min w piekarniku 
nagrzanym do 180 st z termoobiegiem. 
Ciepłe ciasteczka obficie posypać cukrem pudrem.Ten przepis znajduje się na tylu blogach, że 
trudno jest wyśledzić "praźródło" . Ciasteczka są pyszne na ciepło i po wysudzeniu , a nawet 
następnego dnia, gdyby przypadkiem zostały.

GALETTE Z JABŁKAMI I STEWIĄ

Galette z jabłkami i stewią
GALETTE Z JABŁKAMI
  •    ciasto francuskie (gotowe)
  • 2 jabłka np. renety
  • 50 g płatków migdałowych
  • 1 łyżeczka stewii lub 2 łyżeczki cukru , najlepiej brązowego
  • 1 łyżeczka cynamonu lub Przyprawy do jabłecznika Kotanyi
  • 1 łyżka kandyzowanej skórki pomarńczowej – opcjonalnie, w wersji z cukrem
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 1 jajko o posmarowania ciasta

Rozmrozić  ciasto francuskie, jeśli jest zamrożone . Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne , pokroić na ćwiartki , a następnie na cienkie plasterki, skropić sokiem z cytryny.Ciasto francuskie rozwinąć i wykroić z niego koło o śr. 30 cm . Dużą blachę wyłożyć papierem do pieczenia i na środku położyć ciasto . Ułożyć jabłka, zostawiając wolny brzeg (ok. 5 cm.)

Jabłka posypać : W wersji light – stewią , cynamonem i płatkami migdałowymi. W wersji tradycyjnej – cukrem, cynamonem lub przyprawą do jabłecznika , skórką pomarańczową i płatkami migdałowymi Brzegi ciasta francuskiego zawinąć na jabłka, sklejając w kilku miejscach. Jajko roztrzepać z odrobiną wody i posmarować ciasto.

Piec 20 min. w piekarniku nagrzanym do 190 st. z termoobiegiem lub 200st.bez termoobiegu.